Galvenie secinājumi un ieteikumi mediju noturības stiprināšanai Armēnijā

Baltijas Mediju izcilības centrs (BCME) sadarbībā ar Media Initiative Center (MIC) ir publicējis 2025. gada Armēnijas mediju ievainojamības ziņojumu.

Šis ziņojums ir daļa no plašākas iniciatīvas, kuras mērķis ir stiprināt Armēnijas neatkarīgo mediju noturību, saskaroties ar pieaugošiem hibrīddraudiem un sarežģītiem ģeopolitiskajiem apstākļiem.

Kāpēc šis ziņojums ir nozīmīgs?

Ziņojums balstās uz ekspertu intervijām un strukturētu pašnovērtējumu, kurā piedalījās gan nacionālie, gan reģionālie mediji. Tas sniedz visaptverošu analīzi par neatkarīgo mediju vājajām vietām Armēnijā, izgaismojot būtiskākos riskus, ar kuriem tie šobrīd saskaras.

Ziņojumā izceltas 12 kritiski svarīgas riska jomas, tostarp:

  • Nepietiekama digitālā un kiberdrošība

  • Organizatoriskās drošības un krīzes vadības trūkumi

  • Finansiālā nestabilitāte

  • Žurnālistu fiziskā drošība un psiholoģiskā labklājība

  • Neizstrādāti protokoli avotu aizsardzībai, redakcionālajai ētikai un reputācijas pārvaldībai

Galvenie secinājumi

  • Plašs ievainojamību spektrs – Armēnijas mediji ir pakļauti dažādiem riskiem, sākot no digitālās drošības līdz reputācijas apdraudējumiem un krīžu situāciju pārvaldības trūkumiem.

  • Īstermiņa izdzīvošana dominē pār ilgtermiņa stratēģijām – ikdienas finansiālais un politiskais spiediens liedz medijiem veidot ilgtermiņa noturības plānus.

  • Resursu un kapacitātes trūkums – daudziem medijiem trūkst gan cilvēkresursu, gan instrumentu, lai ieviestu, testētu un uzturētu būtiskus drošības un darbības nepārtrauktības mehānismus.

  • Pieaugoši draudi nestabilā ģeopolitiskā vidē – bez mērķētiem un proaktīviem risinājumiem pastāv reāls risks, ka neatkarīgā žurnālistika Armēnijā var piedzīvot vēl lielākus satricinājumus.

Ieteicamās rīcības prioritātes

Ziņojums piedāvā konkrētus un praktiski īstenojamus ieteikumus donoriem, mediju atbalsta organizācijām un politikas veidotājiem, koncentrējoties uz piecām būtiskām jomām:

  1. Digitālā un kiberdrošība – atbalsts regulārām sistēmu pārbaudēm, drošības rīku ieviešanai un personāla apmācībai

  2. Organizatoriskā drošība un krīžu vadība – uzlaboti pārvietošanās plāni, riska novērtēšana un darbības nepārtrauktība

  3. Žurnālistu drošība un labklājība – aizsardzības līdzekļu, psiholoģiskā atbalsta un juridiskās palīdzības nodrošināšana

  4. Finansiālā stabilitāte un ilgtspēja – dažādotas ieņēmumu plūsmas, neatkarīgi auditi un ārkārtas situāciju plānošana

  5. Redakcionālā ētika un integritāte – politiku stiprināšana saistībā ar interešu konfliktiem, mākslīgā intelekta izmantošanu un satura moderēšanu

Ziņojums arī izceļ Armēnijas mediju gatavību sadarboties, dalīties pieredzē un līdzdarboties kopīgos iniciatīvu projektos, lai kopīgi veicinātu nozares noturību ilgtermiņā.