
Baltijas Jauniešu Mediathons pulcē radošus prātus no visām 3 Baltijas valstīm
Baltijas Jauniešu Mediathons vienoja topošos satura veidotājus no Igaunijas, Latvijas un Lietuvas dinamiskā pasākumā, kas veltīts inovācijām mediju jomā.
Galvenais notikums? Uzvarētāju komanda, kas pievērsās kriptovalūtu krāpniecībai, iegūstot pirmo vietu ekonomikas kategorijā ar pārdomātu un labi izpētītu stratēģiju.
Pasākums notika 1. februārī Rīgā, noslēdzot reģionālu iniciatīvu, kuras mērķis bija stiprināt medijpratību un kritisko domāšanu jauniešu vidū vecumā no 18 līdz 23 gadiem. Dalībnieki tika sadalīti jauktās komandās, lai izstrādātu ietekmīgas mediju satura stratēģijas sešās galvenajās tēmās: vide, veselība, ekonomika, kultūra un izklaide, sabiedriskie jautājumi un politika.
Nākamās mediju paaudzes sagatavošana
Pirms sacensībām dalībnieki 18. janvārī apmeklēja mediju apmācības savās valstīs DELFI redakcijās Tallinā, Rīgā un Viļņā. Apmācības vadīja vietējie mediju eksperti, un tajās tika aplūkoti tādi jautājumi kā:
-
Kas ir mediji un kā tie darbojas sabiedrībā?
-
Kā sociālie mediji atšķiras no tradicionālajiem medijiem?
-
Kāda nozīme ir faktu pārbaudei un datu vizualizācijai žurnālistikā?
-
Kā algoritmi ietekmē mūsu satura patēriņu tiešsaistē?
Dalībnieki guva arī praktisku pieredzi mobilajā žurnālistikā un iepazina DELFI redakcijas aizkulises.
Starptautiska sadarbība un ekspertu atbalsts
Labākie 10 kandidāti no katras Baltijas valsts tika uzaicināti uz Mediathonu Rīgā, kur viņi strādāja starptautiskās komandās. Pieredzējušu mentoru vadībā — Filips Lastovskis (DELFI Latvija), Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė (DELFI Lietuva), Erik Moora (DELFI Igaunija) un Inese Braže (Re:Baltica) — komandas izstrādāja un prezentēja savas stratēģijas.
Projekti tika vērtēti pēc:
-
Tēmas aktualitātes
-
Avotu ticamības un faktu pārbaudes
-
Auditorijas iesaistes potenciāla
-
Vizuālās komunikācijas un izplatīšanas pieejas
-
Inovācijas un komandas darba
Izcili risinājumi un iedvesmojoša enerģija
“Pasākums izcēla neticamo jauniešu radošumu, kritisko domāšanu un sadarbības prasmes visā Baltijā,” uzsvēra žūrijas vadītājs Filips Lastovskis. “Risinājumi — sākot no medijpratības galda spēlēm līdz lietotnēm pilsoniskās līdzdalības veicināšanai — parāda šīs paaudzes potenciālu veidot informētu digitālo vidi.”
Starp spilgtākajām idejām bija:
-
Galda spēle, kas māca medijpratības principus
-
Sociālo mediju kampaņas finanšu krāpniecības tēmai
-
Lietotne, kas palīdz jauniešiem salīdzināt politiskās partijas un programmas
Uzvarētāju komanda: pretī kriptovalūtu krāpniekiem
Uzvaras laurus plūca komanda, kuras sastāvā bija Janete Olev (EE), Pauls Zālītis (LV), Karl-Erik Õun (EE), Filips Rasmussens (LV) un Viltė Apolianskaitė (LT). Viņu kampaņa mērķtiecīgi vērsa uzmanību uz kriptovalūtu krāpniecības izplatību jauniešu vidū.
Komandas projekts:
-
Izpētīja krāpniecisko kriptovalūtu shēmu darbības principus
-
Analizēja, kāpēc jaunieši ir īpaši pakļauti šiem riskiem
-
Izveidoja izglītojošu un vizuāli pievilcīgu saturu sociālajiem medijiem
-
Piedāvāja padomus un rīkus drošākiem finanšu lēmumiem tiešsaistē
Apvienojot analītisku pieeju ar radošu komunikāciju, viņu projekts ne tikai informēja, bet arī iedrošināja vienaudžus būt modriem digitālajā vidē.
Par iniciatīvu
Mediathons bija noslēdzošā aktivitāte WP4 ietvaros — daļā no plašākas programmas, ko īstenoja Baltijas Mediju izcilības centrs, Tartu Universitāte un DELFI Igaunijā, Latvijā un Lietuvā. Programma tiek īstenota ar reģionālu mediju attīstības finansējumu un atbalsta jauniešus ceļā uz atbildīgu satura radīšanu un medijpratības stiprināšanu.