2025. gada 23. maijā Kalnciema kvartālā norisinājās Latvijas Mediju nozares kompetenču centra (LMNKC) organizētā Mediju digitalizācijas laboratorija: pārmaiņas, MI, cilvēki. Pasākumā, kas pulcēja plašu vietējo un reģionālo mediju profesionāļu loku, galvenā uzmanība tika veltīta pārmaiņu vadībai un mākslīgā intelekta (MI) praktiskai pielietošanai žurnālistikā un redakcionālajā darbā.
LMNKC šajā laboratorijā organizēja vairākas darbnīcas, kurās uzsvars tika likts uz mācīšanos darot – ar praktiskām, uz mediju ikdienu vērstām aktivitātēm.
MI darbnīcas: no sarunbotiem līdz audiovizuālajiem rīkiem
Pirmo darbnīcu – “Kā izmantot ģeneratīvos MI sarunbotus efektīvākam darbam?” – vadīja Ilze Rassa, komunikācijas arhitekte un MI eksperte. Divu stundu praktiskā nodarbībā mediju pārstāvji guva padziļinātu ieskatu, kā izmantot tādus sarunbotus kā ChatGPT, Gemini, Copilot, Claude un Perplexity satura veidošanā, ideju ģenerēšanā un informācijas strukturēšanā. Tika apskatītas arī iespējas, kā šos rīkus integrēt ikdienas darba plūsmā, piemēram, veidojot rakstu sagataves, automatizējot atbildes uz biežākajiem jautājumiem vai efektīvāk veicot izpēti.
Otrajā darbnīcā – “MI audiovizuālie rīki mediju profesionāļiem”, ko vadīja digitālā mārketinga un jauno mediju eksperts Artūrs Mednis – uzmanība tika pievērsta audiovizuālajām MI tehnoloģijām. Pirmajā daļā dalībnieki ieguva ieskatu MI tehnoloģiju attīstībā un to ietekmē uz globālo mediju vidi, savukārt otrajā – tika demonstrēti praktiski rīki, kas ļauj radīt vizuālu un audio saturu pat ar minimāliem resursiem. No automātiskās transkripcijas un tulkošanas līdz video ģenerēšanai un animāciju veidošanai – dalībnieki ieguva vērtīgus padomus radošas un efektīvas darba plūsmas uzlabošanai.
Pārmaiņu vadība – kā kļūt par nākotnes izvēli?
Vērtīgu skatu uz pārmaiņu ieviešanu medijos sniedza darbnīca “Pārmaiņu projekti: komandas reakcijas no dažādiem leņķiem”, kuru vadīja digitālās transformācijas un inovāciju eksperts Miķelis Bendiks. Tā fokusējās uz to, kā pārmaiņas ieviest veiksmīgi – ne tikai tehnoloģiski, bet arī cilvēcīgi – pievēršoties organizāciju iekšējai kultūrai, komunikācijai un darbinieku iesaistei. Kā uzsvēra Bendiks: “Tehnoloģijas nav šķērslis – cilvēki ir atslēga.”
Papildus darbnīcām, pasākuma programmā bija arī uzrunas no Latvijas Sabiedriskā medija valdes locekles Baibas Zūzenas par mediju spēju kļūt par nākotnes izvēli, kā arī režisora Jurija Djakonova lekcija par improvizācijas un nepārtrauktas mācīšanās nozīmi pārmaiņu procesos.
Digitālās izaugsmes ceļš turpinās
Laboratorija noslēdzās ar spēcīgu impulsu turpināt digitālās pārmaiņas mediju vidē.
Darbs ar mediju apmācību turpināsies arī vasarā – LMNKC īstenos mācību plānu, kas ietver apmācības par MI un faktu pārbaudi, datu analīzi, satura pielāgošanu auditorijām, kā arī par mediju ētiku, autortiesībām kontekstā ar MI un dezinformācijas apkarošanas risinājumiem.
Par projektu:
Projekts tiek īstenots ar Eiropas Savienības Atveseļošanās un noturības mehānisma (ANM) atbalstu ar mērķi pilnveidot mediju nozares speciālistu digitālās kompetences, stiprināt vietējo mediju darbību un konkurētspēju mūsdienu mainīgajos apstākļos.
Publikācijā paustie uzskati un viedokļi ir tikai autora(-u) uzskati un viedokļi un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas uzskatus un viedokļus. Par tiem nav atbildīga ne Eiropas Savienība, ne Eiropas Komisija.