New East īstenotais Vietējās rīcības plāns ir vērsts uz medijpratības stiprināšanu un dezinformācijas apkarošanu Austrumeiropā un Balkānos. Organizācija dibināta 2016. gadā Daugavpilī ar mērķi sekmēt sabiedrības līdzdalību un kultūras attīstību, izmantojot inovatīvas izglītības programmas. Šajā projektā New East sadarbojās ar pilsoniskās sabiedrības organizācijām, izglītības iestādēm un kultūras institūcijām Polijā un Serbijā, apmainoties ar zināšanām un resursiem, lai kopīgi veidotu noturīgas kopienas, kas spēj pretdarboties dezinformācijas radītajiem izaicinājumiem.

Galvenās aktivitātes norisinājās Daugavpilī, Belgradā, Novisadā un Varšavā. Tās ietvēra:

  • Darbnīcas un seminārus par medijpratību, kritisko domāšanu un dezinformācijas atpazīšanu, piesaistot dalībniekus no dažādām jomām;

  • Resursu apmaiņu ar partnerorganizācijām, izveidojot pielāgotu izglītojošu materiālu un metožu datubāzi;

  • Kultūras iniciatīvas, kurās caur mākslu tika risināti sabiedrībā aktuāli jautājumi par mediju ietekmi un dezinformāciju.

“Pēdējos astoņus gadus esam mērķtiecīgi strādājuši, lai mazinātu maldinošas informācijas un manipulācijas ietekmi mediju telpā. Tehnoloģijas un taktikas attīstās strauji, tāpēc mums svarīgi nemitīgi mācīties un meklēt jaunus risinājumus. Šis projekts sniedza iespēju iepazīt inovatīvus rīkus un veidot kontaktus ar profesionāļiem citās valstīs, kur saskaras ar līdzīgiem izaicinājumiem.” – Jorens Dobkevičs, New East vadītājs, Media Lab programmas dibinātājs

Ietekmes veidošana: Skolotāju, jauniešu un pilsoniskās sabiedrības savienošana

Projekts bija vērsts uz vairākām mērķgrupām: skolotājiem, jauniešiem, pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem un kopienu dalībniekiem gan Daugavpilī, gan citviet. Sadarbībā ar organizācijām, NVO, izglītības un kultūras centriem Polijā un Serbijā tika īstenoti pasākumi un kopprojekti. Tiešā projektā iesaistītā auditorija bija New East galvenie pārstāvji – vadība, neformālās izglītības programmu vadītāji un starptautisko programmu kurators. Tāpat iesaistījās kultūras programmu kuratori, eksperti, metodologi, komunikācijas komanda u.c., kopā 18 cilvēki, kuri apguva partneru piedāvātās metodes un izglītības formātus.

Caur vietējām diskusijām, ideju darbnīcām un sarunām mēs iesaistījām arī citus nozares pārstāvjus – medijpratībā, izglītībā, kultūrā un tehnoloģijās strādājošos, kā arī plašāku sabiedrību gan Baltijā, gan Austrumeiropā un Balkānos. Projekta ietvaros tika iesaistīti arī 24 dalībnieki no Polijas un Serbijas, kā arī vairāk nekā 40 vietējie līderi no Daugavpils, Rīgas un citām Latvijas vietām. Sociālajos tīklos projektu aktīvi atspoguļojām, uzsverot medijpratības nozīmīgumu, tās straujo attīstību un dažādos pieejas veidus. Kopumā projektam tiešsaistē sekoja vairāk nekā 5000 cilvēku, un sociālo mediju aktivitātes veicināja plašākas diskusijas gan sabiedrībā, gan New East komandā.

Sadarbības tilti: kā projekts savieno kopienas

Projektam ir bijusi ievērojama ietekme un tas kalpojis kā būtisks izmaiņu katalizators. Sasniegtie rezultāti palīdzējuši nostiprināt medijpratību un apkarot dezinformāciju reģionā:

  • Stiprinātas partnerības: Izveidotas jaunas sadarbības ar dažādām organizācijām un aktīvistiem, veidojot pamatu kopīgiem nākotnes projektiem;

  • Jauni kopprojekti: Plānota pieteikumu sagatavošana Erasmus+ Small Partnership programmās, tostarp sadarbība Empower Peacemakers iniciatīvā, kas veicina dialogu pēc-konflikta reģionos, kā arī sadarbība ar Varšavas Universitāti, lai izveidotu kopīgu izglītības programmu mediju un informācijas patēriņa jomā;

  • Resursu apmaiņa un kapacitātes stiprināšana: Partneri piedāvāja daudzveidīgus mācību materiālus un metodoloģijas, kuras pielāgosim un integrēsim savās nākotnes programmās.

“Sadarbība ar Serbijas un Polijas partneriem ir bijusi ļoti vērtīga. Apmainoties ar pieredzi un zināšanām, esam izveidojuši pamatu ilgtermiņa projektiem, kas palīdzēs paplašināt medijpratības sasniedzamību un ietekmi vairākās valstīs.”
– Viktors Andruškevičs, New East starptautisko programmu kurators

Jauna perspektīva: mācīšanās no citu pieredzes

Tikšanās ar partneriem ļāva kritiski izvērtēt mūsu esošās programmas un ieraudzīt jaunas iespējas – gan tematu (piemēram, stereotipi, naidpilna runa), gan formātu (filmu un video materiālu veidošana), gan auditoriju (piemēram, vecāku un bērnu kopīgas apmācības). Tādējādi plānojam nākamgad paplašināt savu izglītības piedāvājumu, iekļaujot tēmas par vardarbīgu runu, stereotipu mazināšanu un ģimeņu iesaisti medijpratībā.

Projektā tikāmies ar 13 organizācijām un institūcijām no trim pilsētām. Izveidojām plašu izglītojošu resursu datubāzi – to veido partneru materiāli, metodes un rīki, kas atvieglo jaunu programmu izstrādi un nodrošina kvalitatīvu saturu treneriem un skolotājiem.

“Šī projekta potenciāls ir milzīgs. Jau šobrīd strādājam pie tā, lai ieviestu jaunos rīkus savās programmās un veidotu ciešāku sadarbību ar partneriem no Serbijas un Polijas. Priecājamies, cik daudz nākotnes dalībnieki varēs iegūt no šī procesa – reģionālā, valsts, Austrumeiropas un Balkānu līmenī.” – Alīna Hačetlova, New East valdes locekle, izglītības projektu vadītāja

Iekšējās tikšanās un ideju ģenerēšana

Organizējām vairākas komandas sapulces, kur dalījāmies ar iegūtajām metodēm un secinājumiem. Šajās tikšanās reizēs radās daudzas jaunas idejas turpmākajiem projektiem, tika stiprināta savstarpēja uzticēšanās un sadarbība.

“Kolēģu pieredze no Serbijas un Polijas bija ļoti iedvesmojoša. Esmu guvusi vērtīgas atziņas, kā pielāgot šīs metodes darbam ar senioriem Latvijā. Mēs visās valstīs saskaramies ar līdzīgiem izaicinājumiem, un kopīga pieredze palīdz veidot efektīvas un iekļaujošas pieejas.” – Marina Ivanova, Medijpratības laboratorijas senioru programmas koordinatore

Praktiskie izaicinājumi un nākotnes uzlabojumi

Ikdienā notika 3–5 tikšanās dienā, kas ļāva ļoti īsā laikā iegūt plašu informācijas apjomu. Vienlaikus, saspringtais grafiks radīja grūtības visu informāciju uzreiz apkopot un analizēt, tāpēc turpmāk plānojam vairāk laika veltīt informācijas apstrādei pēc vizītēm.

Noslēgumā: šis projekts ir bijis transformējošs gan New East komandai, gan mūsu kopienām. Starptautiskā sadarbība ar Polijas un Serbijas partneriem ir būtiski paplašinājusi mūsu redzesloku un stiprinājusi spējas darboties medijpratības jomā. Iegūtās zināšanas, resursi un kontakti ļaus mums vēl efektīvāk strādāt pie medijpratības izglītības jauniešiem, pieaugušajiem un senioriem – gan vietējā, gan starptautiskā mērogā.

Ja arī Tu vēlies pievienoties mūsu programmām vai dalīties pieredzē – esam atvērti sadarbībai. Veidosim kopā sabiedrību, kas ir informēta, noturīga un demokrātiska.